17. 4. Rudolf

Zítra: Valérie

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Turistické zajímavosti

Turistické zajímavosti

Unikátní památka – střešní zahrada v Lipníku nad Bečvou. Právě z roku 1863 pochází první skica, v níž stavitel Josef Zürk navrhl vybudování terasy nad budovou koňských stájí. Původně dlážděná terasa byla v roce 1869 ornamentálně osázena zelení. Až do roku 1945 sloužila jako okrasná, poté si ji tehdejší obyvatelé zámku přeměnili na užitkovou zahradu a využívali ji k pěstování zeleniny a bylin. Ještě v roce 1986 se na střešní zahradě pěstoval pórek, salát, fazole a další zelenina. Rekonstrukce lipnické střešní zahrady, nestarší  na území České republiky, byla realizována v letech 2005 - 2006. Po otevření se tento skvost okamžitě stal vyhledávanou památkou. Při dnech Evropského dědictví jí za pouhý den prošlo téměř 1300 osob. Akce spojené s výročím střešní zahrady budou provázet celou letošní turistickou sezonu v Lipníku n.B.

Unikátní střešní zahrada Unikátní střešní zahrada

Tip na nedaleký výlet město Lipník nad Bečvou

město Lipník nad Bečvou

Navštivte naše blízké město Lipník nad Bečvou jen tak pro radost a potěšení. Žádné nákupy, jen tak si projít krásné historické centrum s výzdobou kovářského umění, projít si zámecký park s krásnou střešní zahradou na střeše bývalé konírny zámku, která soutěží o sedm divů Olomouckého kraje. Soutěžit se může na www.7divuok.cz do 31.8.2012. Oázou klidu je v Lipníku meditační zahrada za kostelem sv. Jakuba. V zahradě je možné se potěšit krásou půdopokryvných růží, kosatců, levandulí, okrasných trav a dalších asi třiceti druhů květin.

Plochy jsou osázeny rostlinami tak, aby rozkvétaly postupně až do pozdního podzimu. Za okrasnou částí zahrady je na ploše trávníku umístěna herní plocha pro hru Člověče nezlob se.

Opravdu stojí za to tento třeba půldenní výlet do města Lipníka n.B. podniknout a odpoledne využít k návštěvě hradu Helfštýna, který se má také čím pyšnit.

Zajímavosti z našeho nejbližšího města Lipníka nad Bečvou