25. 5. Viola

Zítra: Filip

Horní menu

Drobečková navigace

Úvod > Život v obci > Historie > Sjezd rodáků

Sjezd rodáků

OBEC DOLNÍ ÚJEZD

ve spolupráci s občanskými sdruženími v obci pořádá oslavy 650 let obce Dolní Újezd, spojené se sjezdem rodáků a vydáním knihy „Dolní Újezd – minulostí k současnosti“ 

Ve dnech 26. 8 -27. 8. 2006 se v obci Dolní Újezd uskuteční oslavy 650 let obce, které budou spojeny se sjezdem rodáků a vydáním knihy „Dolní Újezd – minulostí k současnosti“.

Přesné datum založení obce Dolní Újezd není známo. Nejstarší zmínka o Dolním Újezdě pochází z roku 1322 a je z prastarého misálu, který býval na Osecké faře. Misál ovšem na konci 18. století shořel a do dnešní doby se nedochoval. První, opravdu nezpochybnitelná zmínka, pochází z tzv. zemských desek olomoucké cúdy (soudu). Jednalo se o knihy, do kterých byly zapisovány svobodné statky majitelů v olomouckém soudním obvodu a byly založeny v roce 1346. Jde o záznam z roku 1356, kde je uveden Vladyčí Újezd, který tvořil část dnešního Dolního Újezdu. Proto jsme letošní rok zvolili pro oslavy 650 let obce Dolní Újezd.

Oslavy 650 let obce jsou spojeny s několika doprovodnými akcemi:

1.      SJEZD RODÁKŮ

Poslední sjezd rodáků se v naší obci konal pře 18 lety u příležitosti 200 let založení školy v Dolním Újezdě. Myslíme si, že je vhodné využít příležitost 650 let od první dochované zmínky o obci k tomu, aby se lidé, narozeni v Dolním Újezdě, žijící třeba několik kilometrů, ale třeba také několik stovek kilometrů od svého rodiště, mohli sejít a navštívit svou rodnou obec. Celkem bylo pozváno přes 260 rodáků

2.      VYDÁNÍ KNIHY „DOLNÍ ÚJEZD – MINULOSTÍ K SOUČASNOSTI“

U příležitost oslav bude vydána kniha „Dolní Újezd – minulostí k současnosti“, jejímž autorem je pan Mgr. Jan Štěpán, odborný pracovník – archivář olomoucké pobočky Zemského archívu v Opavě. Podařilo se mu shromáždit  velké množství materiálů o naší obci a kniha tak přináší ucelený pohled na historii i současnost obce. Součástí oslav bude i beseda s autorem knihy.

3.      VÝSTAVA „HISTORIE A SOUČASNOST OBCE DOLNÍ ÚJEZD“

Tato výstava bude instalována v kulturním domě v Dolním Újezdě a pokusíme se na ní prezentovat naši obec v co nejširší míře.

4.      DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ

Během oslav, v sobotu 26. 8. 2006, bude možno navštívit Základní školu v Dolním Újezdě, kostel, hasičskou zbrojnici a knihovnu v rámci „Dne otevřených dveří“.

5.      DOPROVODNÝ KULTURNÍ A SPORTOVNÍ PROGRAM

Doprovodný program proběhne v několika blocích:

Sobota:

Ø      1. blok (8:00 – 11:00) bude zahájen na Trávníku před budovou Obecního úřadu, pokračovat bude slavnostním průvodem a zakončen bude před školou v Dolním Újezdě.

Ø      2. blok – setkání zastupitelů obce, občanů obce a rodáků,, beseda o knize, prohlídka výstavy - proběhne v kulturním domě v Dolním Újezdě (11:15 – 14:15)

Ø      3. blok – doprovodný kulturní program – proběhne v areálu bývalé Sokolské zahrady (14:30 – 02:00)

                        

Neděle:

Ø      Slavnostní mše v kostele sv. Havla, beseda o historii kostela (8:00 – 10:00)

Ø      Utkání v kopané mužstev Dolního Újezdu na fotbalovém hřišti (10:30 – 18:00)

 Přesný program s časovým harmonogramem je umístěn v sekci Společenské dění – 650 let obce, sjezd rodáků – program oslav.

 Co nejsrdečněji zve zastupitelstvo obce Dolní Újezd a občanská sdružení v obci Dolní Újezd
                                                                                                  

ing. Eduard    R ý č e k
starosta obce